Mzdová akadémia Maxim

Chcete sa prihlásiť na odber legislatívnych noviniek o mzdovej problematike?

MAXIM Payroll Academy

Study with us.

Interná smernica o stravovaní - vzor (19.10.2021)

Možnosť voľby medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravovanie je výhradne na strane zamestnanca. Zamestnávateľ o tejto voľbe rozhodovať nemôže a musí rešpektovať tú voľbu, pre ktorú sa rozhodol zamestnanec. V praxi sa však vyskytnú rôzne situácie, ktoré zákon nerieši, napr. zamestnávateľ musí určiť lehotu, v ktorej si má zamestnanec vybrať (lehota nie je v zákone určená) a ak si zamestnanec v tejto lehote nevyberie, opäť musí zamestnávateľ určiť ako bude postupovať. Je preto vhodné, aby zamestnávateľ podrobnosti výberu a realizácie povinnosti zabezpečovať stravovanie alebo poskytovať finančný príspevok na stravu na základe výberu zamestnancom upravil v internom predpise ako sa to odporúča v ust. § 152 ods. 7 Zákonníka práce. Zamestnávateľ je následné povinný s obsahom interného predpisom oboznámiť všetkých svojich zamestnancov. V internom predpise určí napr.:


 • primeranú lehotu na výber zo strany zamestnanca,

 • postup v prípade, že zamestnanec v určenej lehote výber neuskutoční, napr. ak sa zamestnanec nerozhodne, zamestnávateľ zabezpečí stravovanie podľa svojho rozhodnutia,

 • pre nových zamestnancov môže určiť, že ich výber sa bude vzťahovať k zostatku kalendárneho roka (a de facto sa uplatní doba viazanosti menej ako 12 mesiacov),

 • objektívne dôvody, pre ktoré nebude doba viazanosti 12 mesiacov dodržaná a zamestnanec bude môcť podať žiadosť o zmenu (napr. zamestnanec bude preložený na iné miesto, zmena zdravotného stavu zamestnaca),

 • výšku finančného príspevku poskytovanú z prevádzkových nákladov a výšku príspevku zo sociálneho fondu,

 • akou formou bude zamestnancom poskytovať finančný príspevok a ako ho bude so zamestnancom zúčtovávať,

 • ďalšie podrobnosti, napr. že zamestnávateľ do momentu výberu zamestnanca zabezpečuje stravovanie podľa svojho rozhodnutia.

Vzor internej smernice prikladáme v prílohe.

Odborný kurz "Mzdové účtovníctvo a personalistika pre začiatočníkov"

Mzdová akadémia Maxim vás pozýva na kurz "Mzdové účtovníctvo a personalistika pre začiatočníkov". Cieľom kurzu je získať znalosti pre samostatné vedenie personálnej a mzdovej agendy. Na kurze sa účastníci naučia samostatne vypočítať mzdu, odvody, daň a vyplňovať všetky súvisiace tlačivá a výkazy. Účastníci kurzu získajú prehľad v mzdárskych zákonoch ako je zákonník práce, zákon o zdravotnom a o sociálnom poistení a zákon o dani z príjmov. Kurz sa skladá z dvoch častí (teoretická časť a praktická príprava). Získané znalostí si možno preveriť “v záverečnom teste”. Kurz je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. V prípade záujmu o prehĺbenie vedomostí o mzdovej problematike sa možno prihlásiť aj na kurz pre pokročilých. Je určený absolventom kurzu pre začiatočníkov, príp. tým, ktorí si chcú svoje znalosti o mzdovej problematike rozšíriť.

Termín: 13.10.2021 - 22.10.2021 | Bratislava (denný kurz) OBSADENÉ!Cieľová skupina: mzdoví účtovníci, personalisti, zamestnanci, “úplní” začiatočníci, ktorí sa chcú mzdovými účtovníkmi stať

Miesto konania: Bratislava | Mzdová akadémia Maxim, Dúbravská cesta 2 

Účastnícky poplatok: 299 eur + DPH (školiaci materiál, coffeebreak, minerálka)Odborný kurz sa koná v priestoroch našej spoločnosti v príjemnom prostredí. Počas kurzu pristupujeme k potrebám každého účastníka jednotlivo a účastníci majú veľký priestor na diskusiu. Na kurz si je potrebné priniesť LEN kalkulačku (na ktorú ste zvyknutí) na riešenie praktických príkladov. K dispozícii je aj odborná publikácia MZDY PROFESIONÁLNE, ktorá je medzi radmi mzdových účtovníkov veľmi obľúbená. Na kurze získate:


 • príručku mzdového účtovníctva pre začiatočníkov (vyše 100 strán)

 • prehľad personálnej a mzdovej dokumentácie

 • popis pojmov v mzdovej agende a vyše 90 praktických príkladov

 • vzory pracovnej zmluvy a dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

 • aktuálne informácie a legislatívne novinky

****

Ako sa na odborný kurz prihlásiť? 
Formulár prihlášky s organizačnými a platobnými podmienkami nájdete na záložke KURZY. Tešíme sa na Vašu účasť.

Všetko o dovolenke

DOVOLENKA – pracovnoprávna a mzdová príručka je nová publikácia vydavateľstva Wolters Kluwer, ktorá prináša čitateľom odpovede na najčastejšie diskutované otázky a nejasnosti ohľadom dovolenky.Druhy dovoleniek, čerpanie dovolenky, prenášanie či prepadnutie dovolenky, postup pri výpočte krátenia dovolenky, návod na správne určenie výmery dovolenky sú len názornou ukážkou tém, ktoré sú v publikácii riešené. Okrem dovolenky na zotavenie sa v publikácii venujem aj špecifickým témam, ako je dovolenka starostu, materská dovolenka či rodičovská dovolenka. Pre lepšie pochopenie problematiky je publikácia obohatená o takmer 100 praktických príkladov a ich riešení, ako aj o judikáty. Knižná publikácia by preto nemala, vo vašej “firemnej mzdárskej knižnici”, rozhodne chýbať. Publikáciu si je možné zakúpiť v kníhkupectvách alebo v internetovom obchode priamo u vydavateľa Wolters Kluwer s. r. o.  Cena príručky u nás je 13,63€ + DPH, pri doručovaní poštou je cena poštovného a balného 4,17 € + DPH (poštovné v rámci SR).

Viete, aký je rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou? Koľko si z vášho platu “ukrojí” štát? Chcete prijať nového zamestnanca a neviete koľko mzdových nákladov to bude vašu firmu stáť? Využite našu mzdovú kalkulačku. Stačí zadať hrubý príjem zamestnanca a mzdová kalkulačka vypočíta čistý príjem. Navyše zobrazí prehľadné grafy a tabuľku s rozdelením hrubého príjmu na čistý príjem, poistné a daň. Použiť mzdovú kalkulačku.

Ako úplný začiatočník som vďaka kurzu mzdového účtovníctva získala celkový prehľad o mzdovej agende a vďaka lektorke s "maxim"álnym nasadením a profesionálnym prístupom som odhodlaná sa tejto oblasti venovať a rozširovať si svoje vedomosti. Ďakujem za skvelý kurz.
Školenie bolo nad moje očakávania. Výukové skriptá boli veľmi dobre spracované a dozvedela som sa aktuálne legislatívne novinky. Prístup lektorky bol vysoko profesionálny, bolo poznať, že je odborník v danej problematike, mzdovú akadémiu budem odporúčať ďalším, ktorí by si chceli rozšíriť svoje vedomosti.
Dobrý deň pani Matlovičová, dovoľte mi poďakovať Vám za Váš entuziazmus, zmysel pre povinnosť i detail a hlavne Vašu ústretovosť a trpezlivosť s nami, večnými učencami. Veľmi nám všetkým pomáhate a pri Vašej profesionalite ste nestratili ľudskosť, čo je v dnešnej dobe veľmi vzácne. Teším sa na Vaše ďalšie školenie v BB:-)
Dnes som dočítala posledné strany naj naj najlepšej knihy, akú som o mzdách mohla čítať. Je veľmi kvalitne a hlavne podrobne spracovaná, obsahuje veľa príkladov pre lepšie pochopenie. Odborne, legislatívne, prakticky - výborná kniha. Ďakujem.
Na legislatívnom školení som bola veľmi spokojná, výklad bol veľmi zaujímavý a aktuálny. Skriptá boli veľmi dobre spracované, pomôžu aj v budúcnosti. Rada sa zúčastním aj ďalších školení v Trenčíne alebo v Bratislave.
Na kurzu jsem si osvojila celkové zpracovaní mzdové problematiky ve slovenské legislativě a mám teď možnost více zrovnat rozdíly oproti české legislativě, což me velice baví. Nejlépe podaný výklad, se kterým jsem se setkala, dobře pochopitelné, moc hezké prostředí … a tešíme se na další školení.
Odporúčam kurz mzdového účtovníctva každému, aj tomu, kto už má so mzdovou agendou skúsenosti. Je to komplexný kurz; nedá sa spoliehať na to, že všetko správne vypočíta mzdový program. Príručka je spracovaná prehľadne a obsahuje veľa príkladov na precvičenie problematiky.
Piešťanský mzdový seminár bol na jednotku s tromi hviezdičkami. Školenie, ktoré je určite jedno z mála veľmi zaujímavých, veľmi oceňujem nielen profesionalitu, ale aj ochotu poradiť a pomôcť, čo je v dnešnej dobe takmer rarita. Školiaci materiál prehľadný a pri práci ho využívam neustále. O rok si chceme určite naplánovať školenie aj s ubytovaním.
Mala som možnosť už absolvovať podobný kurz, ale tomuto sa nič nevyrovná. Pochopila som oveľa viac tematiku, čo mi pomôže ďalej mojej práci. Odporúčam každému, kto rozmýšľa nad prácou personalistiky a mzdovej účtovníčky. Lektorka bola skvelá, vysvetľovanie z praxe a najviac dáva človeku, keď vidí, že lektorku práca baví, vie sa podeliť o svoje vedomosti a skúsenosti, vie to podať ľudskou rečou. Veronika Š