Mzdová akadémia Maxim

Chcete sa prihlásiť na odber legislatívnych noviniek o mzdovej problematike?

Mzdová akadémia MAXIM

Vzdelávajte sa s nami.

Rekreačný príspevok pri súbehu (17.01.2020)

Rekreačný príspevok môže byť oslobodený od dane za príslušné zdaňovacie obdobie len od jedného zamestnávateľa. Ak táto podmienka nebude splnená, dôjde došlo k porušeniu zákona. Ak zamestnanec pracuje u dvoch zamestnávateľov súčasne a u oboch mu bol vyplatený rekreačný príspevok ako sa zamestnávateľ, ktorého zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania dozvie, že zamestnancovi boli za rok 2019 poskytnuté 2 rekreačné príspevky, ktorú boli oba od dane oslobodené?

 

Príklad: Zamestnanec pracuje u dvoch zamestnávateľov súbežne. Zamestnávateľ A vystaví potvrdenie za rok 2019, na ktorom uvedie RP vo výške 275 €, ktorý poskytol zamestnancovi na rekreáciu, ktorá začala aj skončila v roku 2019. RP bol od dane oslobodený.  Zamestnávateľ B poskytol zamestnancovi tiež RP na rekreáciu, ktorá sa na žiadosť zamestnanca považuje za rekreáciu za rok 2019. Išlo o rekreáciu, ktorá začala 27.12.2019 a skončila 6.1.2020. Príspevok na rekreáciu bol zamestnancovi poskytnutý v spracovaní výplat za mesiac február 2020. Nakoľko sa rekreácia na žiadosť zamestnanca považuje za rekreáciu za rok 2019, zamestnávateľ uviedol výšku RP do nového potvrdenia za rok 2020 na riadok 09 a 09a. To znamená, že RP vo výške 275 € od zamestnávateľa B nebol uvedený v potvrdení za rok 2019, ale až v potvrdení za rok 2020. Nakoľko RP môže byť oslobodený od dane za príslušné zdaňovacie obdobie len od jedného zamestnávateľa, došlo k porušeniu zákona. Potvrdenie za rok 2020 sa však bude vystavovať až v roku 2021. Ako sa zamestnávateľ A, ktoré zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania dozvie, že zamestnancovi boli za rok 2019 poskytnuté 2 rekreačné príspevky, ktorú boli oba od dane oslobodené?Zo stanoviska FR SR doručeného dňa 16.1.2020 vyplýva, že pokiaľ by zamestnancovi bol príspevok na rekreáciu poskytnutý od dvoch zamestnávateľov, potom jeden príspevok je uplatnený v rozpore s ustanovením § 152a Zákonníka práce, a preto naň nemožno uplatniť oslobodenie od dane podľa § 5 ods. 7 písm. b) ZDP. Ak by zamestnanec pracoval počas roka u dvoch zamestnávateľov súčasne a u oboch si uplatnil rekreačný príspevok oslobodený od dane, tak by postupoval v rozpore s § 152a ods. 3 Zákonníka práce. Zamestnanec je povinný túto skutočnosť nahlásiť zamestnávateľovi, ktorého žiada o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, ak tak neurobí, bude mu táto suma dorubená v rámci daňovej kontroly. V prípade, ak má zamestnávateľ pochybnosti, môže vyžadovať od zamestnanca čestné vyhlásenie, že mu príspevok na rekreáciu nebol poskytnutý od iného zamestnávateľa za rovnaký kalendárny rok.

Ročné zúčtovanie preddavkov na daň za rok 2019, ročná mzdová uzávierka a legislatívne zmeny od 1.1.2020

Tak ako každý rok, opäť očakávajú zamestnávateľov povinnosti spojené s vysporiadaním daňovej povinnosti z príjmov zo závislej činnosti zamestnancov, ktoré boli počas roka zdaňované preddavkovým spôsobom. Akým spôsobom a v akých lehotách je potrebné vykonať ročné zúčtovanie a splniť si zákonom uložené povinnosti? Máte záujem dozvedieť sa o tejto problematike viac? Mzdová akadémia Maxim vás pozýva na školenie, na ktorom získate informácie ako postupovať pri vykonaní ročného zúčtovania preddavkov na daň s ukážkami na konkrétnych príkladoch, aké sú povinnosti zamestnávateľa pri ročnej mzdovej uzávierke a aké sú legislatívne zmeny od 1.1.2019.

Termín: 17.12.2019 – Malacky, Hotel Atrium, Zámocká 1

Termín: 18.12.2019 – Bratislava, Apores - administratívne centrum, Dr. Vl. Clementisa 10

Termín: 10.01.2020 – Bratislava, Apores - administratívne centrum, Dr. Vl. Clementisa 10

Termín: 14.01.2020 – Banská Bystrica, Ekonomická fakulta UMB, Tajovského 10

Termín: 16.01.2020 – Trenčín, Hotel Magnus, Považská 35

Termín: 17.01.2020 – Bratislava, Apores - administratívne centrum, Dr. Vl. Clementisa 10

Termín: 21.01.2020 – Košice, Hotel Košice, Moldavská 51NOVINKA s uvádzacou cenou 79 € + DPH

Termín: 22.01.2020 – Žilina, Hotel Holiday Inn, Športová 2

Termín: 23.01.2020 – Piešťany, Hotel Park, Ivana Krasku 2

Termín: 24.01.2020 – Trnava, Hotel Empire, Hajdóczyho 11

Termín: 28.01.2020 – Malacky, Hotel Atrium, Zámocká 1

Termín: 13.02.2020 – Bratislava, Apores - administratívne centrum, Dr. Vl. Clementisa 10

Lektor: Ing. Iveta Matlovičová

Účastnícky poplatok (mimo Bratislavy): 89 eur + DPH (školiaci materiál, coffeebreak, minerálka, teplý obed)

Účastnícky poplatok (Bratislava): 95 eur + DPH (školiaci materiál, coffeebreak, minerálka, teplý obed)

Prezentácia účastníkov: 8:30 – 9:00

Časový rozsah školenia: 9:00 – 15:00 

****

AKO SA PRIHLÁSIŤ NA LEGISLATÍVNE ŠKOLENIE?

Formulár prihlášky s organizačnými a platobnými podmienkami nájdete na záložke ŠKOLENIA. Tešíme sa na Vašu účasť.

Mzdy profesionálne - 2.vydanie "novinka!"

MZDY PROFESIONÁLNE je odborná publikácia, ktorá prináša komplexný pohľad na oblasť mzdového účtovníctva a personalistiky. Je určená nielen čitateľom z radov odbornej verejnosti, ktorí sa profesionálne venujú mzdovému účtovníctvu, ale aj začiatočníkom, ktorí chcú čo najrýchlejšie pochopiť jeho podstatu. Jednotlivé kapitoly prinášajú ucelený pohľad na pracovnoprávne vzťahy, sociálne poistenie, zdravotné poistenie, zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti, ako aj štatistické vykazovanie. Sú v nej podrobne vysvetlené základné informácie, pojmy, parametre a zásadné legislatívne zmeny, ktoré sa udiali od jej prvého vydania v roku 2014. Veľkým prínosom je 418 riešených príkladov z praxe (čiže dvojnásobok oproti prvému vydaniu), bez ktorých si len ťažko vieme predstaviť aplikáciu našich zákonov v bežnej praxi, a  spolu s tabuľkami a prehľadmi poskytnú čitateľovi najdôležitejšie informácie pre kvalifikované vedenie mzdovej agendy. Publikácia „Mzdy profesionálne 2“ je dôstojným nasledovníkom prvého vydania, a preto rozhodne nemôže chýbať vo vašej "odbornej" knižnici. Cena publikácie je 34,50 € a možno si ju zakúpiť v kníhkupectvách alebo v internetovom obchode priamo u vydavateľa Wolters Kluwer s. r. o.

Referencie:

Srdečne Vám chcem poďakovať za Vaše skvelú novú knihu Mzdy 2. rozšírené vydanie. Vaša kniha ma sprevádzala počas mojej choroby a priznám sa, že som ju do písmenka prečítala celú /doslova som ju zhltla za tri dni. Teším sa, že som si ju zakúpila, je môj každodenný spoločník v mzdových oblastiach. Touto cestou Vám srdečne gratulujem a teším sa na Vaše školenia (Hačundová M.)

Chcem Vám veľmi pekne zaďakovať za Vašu knihu MZDY PROFESIONÁLNE, je to veľmi dôkladné a obsiahle, myslím, že tam nájdeme odpovede asi na všetky naše otázky, naozaj ste do nej vložili veľmi veľa práce, všetko je podrobne vysvetlené, je to veľmi dobré, že je tam tak veľa príkladov, môžeme sa ubezpečiť, či sme všetko správne pochopili ... no proste je SUPER!!! Želám Vám všetko dobré do ďalšej práce, veľa energie na naše vzdelávanie a poskytovanie dobrých rád a teším sa na ďalšie stretnutie ☺  (Stanková E.)

Dnes som docitala posledne strany naj naj najlepsej knihe aku som o mzdach mohla citat Je velmi kvalitne a hlavne podrobne spracovana vela prikladov pre lepsie pochopenie DAKUJEM za vyborneho pomocnika☺☺  (Ballayová Z.)

Viem si predstaviť, čo vás to muselo stáť času a energie napísať takú publikáciu. Odborne, legislatívne, prakticky - ste úžasná. Ďakujem za tú prvú. Veľmi pomohla. Kiež by viacerí odborníci mali čas a túžbu urobiť taký krok a zanechať po sebe "pomník" svojej profesionality. Nech vás sprevádza zdravie, pohoda a spokojnosť vo všetkých stránkach života. (Hletková M.)

Viete, aký je rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou? Koľko si z vášho platu “ukrojí” štát? Chcete prijať nového zamestnanca a neviete koľko mzdových nákladov to bude vašu firmu stáť? Využite našu mzdovú kalkulačku. Stačí zadať hrubý príjem zamestnanca a mzdová kallukačka vypočíta čistý príjem. Navyše zobrazí prehľadné grafy a tabuľku s rozdelením hrubého príjmu na čistý príjem, poistné a daň. Použiť mzdovú kalkulačku.

Na kurze vládla príjemná atmosféra, lektorka vysvetľovala témy podrobne a prehľadne. Niektoré vedomosti som si len zopakovala (robím už mzdy), ale na začiatočníkom kurze som sa aj veľa naučila. Určite ho odporúčam aj tým, ktorí už so mzdami pracujú.
Školenie bolo nad moje očakávania, prístup lektorky bol vysoko profesionálny, bolo poznať, že je odborník v danej problematike, mzdovú akadémiu budem odporúčať ďalším, ktorí by si chceli rozšíriť svoje vedomosti.
Dobrý deň pani Matlovičová, dovoľte mi poďakovať Vám za Váš entuziazmus, zmysel pre povinnosť i detail a hlavne Vašu ústretovosť a trpezlivosť s nami, večnými učencami. Veľmi nám všetkým pomáhate a pri Vašej profesionalite ste nestratili ľudskosť, čo je v dnešnej dobe veľmi vzácne. Prajem Vám veľa úspechov nielen v práci a teším sa na Vaše ďalšie školenie v BB:-)
Dnes som dočítala posledné strany naj naj najlepšej knihy aku som o mzdách mohla čítať. Je velmi kvalitne a hlavne podrobne spracovaná, obsahuje vela príkladov pre lepšie pochopenie. ĎAKUJEM za výborneho pomocníka.

Odborne, legislatívne, prakticky - výborná kniha. Ďakujem za tú prvú. Veľmi pomohla. Nech vás sprevádza zdravie, pohoda a spokojnosť vo všetkých stránkach života.
Na legislatívnom školení som bola veľmi spojokná, super kolektív a zaujímavý výklad. Skriptá sú veľmi dobre spracované, pomôžu aj v budúcnosti. Rada sa zučastním aj dalších školení v oblasti mzdy a personalistiky.
Na kurzu jsem si osvojila celkové zpracovaní mzdové problematiky ve slovenské legislativě a mám teď možnost více zrovnat rozdíly oproti české legislativě, což me velice baví. Nejlépe podaný výklad, se kterým jsem se setkala, dobře pochopitelné, moc hezké prostředí … a tešíme se na další školení.
Chcem Vám touto cestou vyjadriť veľké poďakovanie za odovzdanie Vašich vedomostí a skúseností mojim kolegyniam, ktoré sa zúčastnili kurzu mzdového účtovníctva pre začiatočníkov. Dievčatá sú spokojné a nadšené, veľmi si vážia možnosť vzdelávať sa vo svojej profesii. Priniesli si okrem certifikátu aj veľa užitočných vedomostí. Určite budeme pokračovať s kurzom pre pokročilých.
Mala som možnosť už absolvovať podobný kurz, ale tomuto sa nič nevyrovná. Pochopila som oveľa viac tématiku, čo mi pomôže ďalej mojej práci. Odporúčam každému, kto rozmýšľa nad prácou personalistiky a mzdovej účtovníčky. Lektorka bola skvelá, vysvetľovanie z praxe a najviac dáva človeku, keď vidí, že lektorku práca baví, vie sa podeliť o svoje vedomosti a skúsenosti, vie to podať ľudskou rečou. Veronika Š.
Ako úplný začiatočník som vďaka kurzu získala celkový prehľad mzdovej agende a vďaka úžasnej lektorke s "maxim"álnym nasadením a profesionálnym prístupom som odhodlaná sa tejto oblasti venovať a rozširovať si svoje vedomosti. Výukové skriptá boli veľmi dobre spracované. Ďakujem za cenné rady a nech sa darí. Ivana P